sobota, 19 stycznia 2013

Żeby podstawka miała smaczek raz kępeczka a raz bratek - recenzja produktów firmy Polak model część 1 :kępki trawy

W modelarstwie figurkowym dosyć ważnym elementem decydującym o estetyce naszych armi czy nawet pojedynczych modeli jest podstawka na której się one znajdują. Na początku większość modelarzy zadowala się najprostszą  posypaną piaskiem i pomalowaną jakimś ciemnym brązem podstawką do której przyklejają jakąś trawkę statyczną w wybranym przez nich odcieniu. Z czasem jednak coś takiego przestaje nam wystarczać i zaczynamy używać dry-brusha, dodawać kamyczki, czy w końcu eksperymentować z różnymi odcieniami trawek. Prędzej czy później sięgamy również po produkty firm zajmujących się specjalistycznymi dodatkami do dioram. Jednym z takich dodatków są kępy trawy (które w internecie najczęściej możesz spotkać pod nazwą "tuft") oraz różnego rodzaju kwiaty i roślinność. Dziś zaprezentuję Ci kępki trawy i kwiatki firmy Polak model które zakupiłem w celu wprowadzenia nieco 'dzikości' do moich celtów których szykuje do DBA.

Na plastkiowych płytkach nie ma wszystkich kępek ponieważ
część zdążyłem już zużyćPolak model dysponuje wprost przeogromną gamą odcieni i rozmiarów , osobiście zamówiłem 2 pudełka ciemnozielonych kępek w rozmiarze średnim i wysokim .W pudełku znajduje się mniej więcej 80 kępek w różnych kształtach przyklejonych do płytki z przeźroczystego plastiku, co przy cenie 18 zł jest raczej całkiem niezłym interesem (wydaje mi się że army painter przy cenie 20zł ma znacznie mniej kępek chociaż nie miałem go nigdy w łapkach, więc najlepiej było by gdyby ktoś kto go ma wypowiedział się w komentarzach)


po lewej kępki średnie po prawej wysokie
Kępki dają się bardzo swobodnie kształtować z racji elastycznego kleju na którym się znajdują, jest to dość istotne ponieważ słyszałem że niektóre firmy (fredericus rex) produkują bardzo sztywne kępki których użycie stwarza nie lada problem. Różne rozmiary różnią się delikatnie od siebie zarówno wielkością jak i kształtem, najlepszy efekt moim zdaniem uzyskuje się mieszając parę różnych typów.


Podstawka wykonana przy pomocy kępek Polak model
(figurki Corvus Belli)
Kępki wyglądają bardzo dobrze w skali 15mm jak i 28mm, tworząc wrażenie dość wysokiej, dziko rosnącej trawy.
Podsumowując. Gorąco polecam ten produkt wszystkim wargamerom którzy chcą dodać nieco urozmaicenia do swoich armii oraz uczynić je ciekawszymi dla oka, a przy tym zbytnio nie nadszarpnąć swojego budżetu.

W najbliższym czasie opisze również kwiatki do dioram Polak model,

EDIT: Kępki kupiłem w sklepie mojehobby.pl

4 komentarze:

 1. Opakowanie trawek Army Painter zawiera ok. 40-50 sztuk lub więcej, tzn. na folii naklejone są w większych kępach i można je porozrywać. Fajne trawy robi też Games Workshop, jest ich nawet sporo w paczce i są dość dobrze wykonane.
  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za cynk. Wychodzi na to że jednak Polak jest znacznie bardziej opłacalny od army paintera

   Usuń
 2. Fajna sprawa, jednak wolę sobie podziubać i zrobić własnoręcznie kępki trawek i roślinek :)

  OdpowiedzUsuń