sobota, 21 lipca 2012

Dwie pieczenie na jednym ogniu - fallschirmjager.

W zeszłym tygodniu pisałem o jakości Falschirmjager'ów z BF. Dzisiaj napisze do czego tak właściwie są mi oni potrzebni.
Od paru lat BF rozwija okres wczesnej wojny który w moim odczuciu ma bardzo ciekawy klimat, zupełnie inny od tego który znamy z najbardziej popularnej późnej wojny. Kłopot z EW (dla uproszczenia będę używał od tej chwili skrótów)  polega jednak na tym że gdy większość osób ma po parę armii na LW to niezbyt chętnie patrzą oni na wydawanie kolejnych pieniędzy na wczesną wojnę.Ostatnio byłem w podobnej sytuacji aż do chwili gdy zobaczyłem że jeden z użytkowników forum WG sprzedaje box spadochroniarzy za połowę ceny. Stwierdziłem że jest to świetna okazja aby rozpocząć swoją przygodę z EW, ponieważ przy odrobinie pracy będę mógł używać tej armii na wszystkie okresy wojny co uchroni ją przed staniem na półce gdyby okazało się że nikt inny nie chce grać w Kielcach na EW.

Długo się nie namyślając stałem się posiadaczem boxa falschirmjagerów . Zasadniczą różnicą pomiędzy skoczkami z LW i EW jest ubiór. Generalnie w późnej  i średniej wojnie spadacy zazwyczaj nosili kombinezony kamuflujące. Natomiast przez większość  wczesnej wojny nie mieli oni kamuflaży. Z tego co czytałem to wprowadzenie kombinezonów z kamuflażem splittermuster przypada na okres walk o Krete. Dlatego też  moja rozpiska na EW będzie dotyczyła operacji merkury. Na LW mam już znacznie większą dowolność postanowiłem więc ułożyć rozpiskę przedstawiająca 1 Dywizje Falschirmajger broniącą Monte Cassino, na moją decyzje wpłynęły 2 czynniki : po 1 uwielbiam kampanie Włoską , a po 2 bardzo lubię grać rozpiskami fortecznymi.

Kolejnym ważnym elementem rozpisek będzie uniwersalność sprzętu - postaram się aby sprzęt pojawiający w rozpiskach pokrywał się ograniczając koszta.Rozpiska EW

Fallschirmjäger Company F/V Komentarz

HQ 
*CinC smg team, 2inC smg team
anti tank rifle
Combat
*Cmd rifle/mg , 9x Rifle/mg  
*Cmd rifle/mg , 9x Rifle/mg 
Wepons
*Cmd smg, 4x MG 36
*Cmd smg, 2 x 7,5 cm LG40 gun na LW                          
 *Cmd smg, Obserwer rifle , 4 x 8cm GW34
Regimental support
*Cmd smg, 4 x PaK 36 
*Cmd pionier rifle/mg, 9 x rifle/mg pionier 
Air support
Priority Ju 87B stuka ze Shwerepunkt

Rdzeń rozpiski tworzą dwa 10'sięcio podstawkowe plutony piechoty do których będę dołączał anti tank rifle i w miarę potrzeb pluton hmg oraz pluton pionierów który dzięki wysokiemu ta 4 (jak na ew) przyda się na wypadek walki z matyldami lub charami bis.
LG40 i PaK 36 będą służyć jako zasięgowe pepanc . LG40 ma szereg zasad które je osłabiają (nie działa na nich conceal po strzale) ale za to nie są drogie i mają dość wysokie at jak na wczesno wojenne standardy które może być na miarę złota przy konfrontacji z ciężką pancerką.
Ta rozpiska zawiera również 2 templatki - moździerze są nieocenione jeśli chodzi o tani pin czy dym, drugą templatką będzie lotnictwo które przy 7 kościach ze shwerepunktem powinno się spisać chociaż lotnictwo to lotnictwo - nigdy do końca nie można być go pewnym

Rozpiska LW

Fallschirmjäger Company F/V Komentarz

HQ
*CinC smg team, 2inC smg team                                                  
  3 x Panzershreck                                                                         
*Hauptman Jamrowski Pan Jamrowski 
Combat
*Cmd panzerknacker smg team, 6 x rifle/mg team
*Cmd panzerknacker smg team, 9 x rifle/mg team
*Cmd panzerknacker smg team, 9 x rifle/mg pionier team
Weapons 
*Cmd smg, 2 x 7,5 cm LG40 gun  
Divisional support
*4 x marder III M (alied)  
*Cmd smg, observer rifle team, kubelwagen, 3 x 15cm NW41  
Fortyfikacje
Panzer II turret
2 x Pak40 nest
2 x hmg nest
10 x Trench line
4 x Barbed wire 
3 x Gun pits 

Piechotny rdzeń rozpiski jest prawie taki sam jak w przypadku jej wczesno-wojennej siostry. Jedyną różnicą jest to że jeden pluton piechoty jest obcięty co jednak nie powinno zbytnio boleć biorąc pod uwagę to że dzięki fortyfikacjom będę zawsze się bronił. Fortyfikacje mają wraz z piechotą tworzyć linie nie do przejścia (teoretycznie) dzięki dość sensownej ilości nestów, okopów i drutu kolczastego. Mardery będą źródłem mobilnego at i myślę że sprawią się dobrze w tej roli dzięki dwóm zaletom : małym koszcie punktowym i pancerzu górnym 0 pozwalającym mieć je od początku na stole.
LG40 najczęściej będą lądowały w rezerwach i robić jako tani 55 pkt. zapychacz.
Nad neblami nie ma za bardzo co się rozwodzić mają bardzo dobry bilans cena/jakość i na LW są nieodłączną częścią każdej niemieckiej rozpiski.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz